Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisor til riksbanksfullmäktiges revisionsfunktion
Referensnummer: AUTODnr 2019-00314
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksbanken upphandlar tjänsten att bemanna riksbanksfullmäktiges revisionsenhet. Uppdraget innebär att självständigt, efter avstämning med riksbanksfullmäktiges ordförande och vice ordförande samt med kanslifunktionen för riksbanksfullmäktige, utföra granskningar av Riksbankens verksamhet enligt nedan. Uppskattningsvis uppgår arbetsinsatsen till ca 175 timmar per år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79212200 Internrevision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen