311296-2021 - ResultatSverige-Eskilstuna: Sopbilar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Två stycken 3-facks baklastare
Referensnummer: UH 21-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144511 Sopbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB avser upphandla två renhållningsbilar av typen 3-facks baklastare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (fortsättningsvis Beställaren) avser att genomföra en upphandling enligt föreskrifter i detta upphandlingsdokument och inbjuder Anbudsgivare att delta. Om upphandlingen upplevs som otydlig i något avseende är det viktigt att Beställaren kontaktas så tidigt som möjligt så att missförstånd kan undvikas.
Välkommen att lämna anbud.
Presentation av Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB
1 januari 2014 fick Mälardalen en ny stor och attraktiv arbetsgivare med över 500 medarbetare i Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB. Beställaren är ett driftbolag, det första i sitt slag i Sverige och ägs av Eskilstuna Energi och Miljö AB och SEVAB Strängnäs Energi AB. Hos Beställaren samlas kompetensen och erfarenheten från två etablerade aktörer i energi- och miljöbranschen. Vi bygger framtidens smarta lösningar inom branschen.
För ytterligare information om verksamheten, se www.eem.se och www.sevab.com
Upphandlande myndighet/enhet
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB 631 86 ESKILSTUNA Organisationsnummer: 556935–7501Telefonnummer: +46 (0) 16-10 60 00Hemsida: www.esem.se
Information om behandling av personuppgifter
Beställaren är personuppgiftsansvarig för behandling av personuppgifter. Beställaren behandlar Anbudsgivarens personuppgifter för att kunna ingå och administrera avtal, fullgöraavtalsförpliktelser samt upphandla eller avropa varor och tjänster.
Läs gärna hela vår information om behandling av personuppgifter som du hittar på https://www.esem.se/hantering-av-personuppgifter där beskriver vi dina rättigheter och hur Beställaren samlar in och behandlar dina personuppgifter.
Upphandlingens referensnummer
Upphandlingens referensnummer är: UH 21-16
Kvalitetskrav
Anbudsgivare ska ha ett strukturerat och dokumenterat kvalitetsarbete som är öppet förgranskning av Beställaren. Kvalitetsarbetet ska vara aktivt under hela avtalsperioden och leda till ständig förbättring. Som bevis för detta ska anbudsgivare som är tredje part certifierad av ackrediterat certifieringsinstitut för de aktuella verksamhetsområdena bifoga kopia på certifikatet.
I de fall anbudsgivare inte har ett tredjeparts certifikat ska istället kvalitetspolicy eller kvalitetsledningssystem bifogas anbudet. Anbudsgivare ska i sådana fall även på begäran, kunna redovisa sitt systematiska kvalitetsarbete.
För att garantera att kvalitetsarbetet möter Beställarens krav bör redovisningen minst innehålla följande:
a) Leverantörens ansvarsfördelning i företaget vad gäller kvalitetsarbete b) Leverantörens rutiner för egenkontroll och intern revision c) Leverantörens rutiner för hantering av avvikelser och korrigerande åtgärder d) Leverantörens rutiner för förebyggande åtgärder e) Leverantörens rutiner för hantering av reklamationer f) Leverantörens rutiner för kvalitetssäkring av underleverantörer
Redovisningen ska inkommit till Beställaren inom tre dagar efter begäran, hänvisning tillhemsidor eller länkar godtas inte som bevis.