311340-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Audiovisuell utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
AV-utrustning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lund.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser AV-utrustning såsom projektorer, kameror, TV, DVD-spelare m.m. Den sammanlagda volymen för myndigheterna uppgår till ca 7 400 000 SEK per år. Angiven volym har framkommit efter nu möjlig uppskattning och är utan förpliktelser.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
32321200 Audiovisuell utrustning, 32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner