311378-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Maskiner eller instrument för idrotts- och fritidsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Automatiserat anläggning för snötillverkning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Eskilstuna.
Nuts-kod SE122 Södermanlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar projektering, upprättande av handlingar samt leverans av tjänster och material för fullständiga installationer med funktionsansvar och fullt driftfärdigt skick.
Upphandlingen omfattar även 4 stycken fläktkanoner och installation av dessa.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
37480000 Maskiner eller instrument för idrotts- och fritidsutrustning, 37410000 Utrustning till utomhusidrott, 37411000 Vintersportutrustning, 45212223 Byggnation av vintersportanläggningar, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner