311399-2016 - ResultatSverige-Lerum: Mobila byggnader och modulbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för hyra av moduler för förskola och skolverksamhet.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
En kombination av ovanstående
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lerum.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Objektet avser ramavtalsupphandling som ska svara för Lerums kommuns behov av tillfälliga inhyrning av moduler för förskole- och skolverksamhet. Inom ramen för uthyrning ska ingå etablering, hyra upp till 5 år eller mer och avetablering.
Installation av vatten, avlopp, el och tele (IT) samt eventuell fjärrvärme sker genom entreprenörens ansvar till framdragna anslutningspunkter specificerade i respektive projekt. Markarbeten ingår inte i entreprenaden.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 45223800 Montering och uppförande av prefabricerade strukturer, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.