Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjuksköterskor till telefonrådgivning 1177 VGR
Referensnummer: 17/53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser att ge kvalificerad sjukvårdsrådgivning via telefon på svenska till invånarna i västragötalandsregionen och personer som vistas där samt för annat vårdområde inom 1177s nationella nätverk i nationell samverkan, som startar 2017 med 11 deltagande landsting/regioner.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85100000 Hälsovårdstjänster, 85312300 Vägledning och rådgivning, 85312320 Rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen