311439-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Arbeten som rör telekommunikationer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende tele- och bredbandsarbeten
Referensnummer: 2018-8327
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232332 Arbeten som rör telekommunikationer
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende tele- och bredbandsarbeten inom följande områden:
Anbudsområde 1: Bredbandsarbeten lägenheter
Anbudsområde 2: Tele-, Kabel-TV- och Fiber/Lan-arbeten i hela fastigheten utöver anbudsområde 1.
Inom AB Stockholmshem
Anbud kan lämnas på ena eller på båda delarna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314320 Installation av datakablar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bredbandsarbeten lägenheter
Del nr: 2
45314200 Installation av telefonlinjer, 45314300 Kabelutrustning
Tele-, Kabel-TV- och Fiber/Lan-arbeten i hela fastigheten utöver anbudsområde 1.