311571-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Postgång
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Postförmedling
Referensnummer: FUT 2019–0334
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64110000 Postgång
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar utskick posttjänster i form av:
— Adresserad försändelse/samhällsinformation (ADR)
— Adressköp
— Fastighetsselekterade utskick
— Oadresserad försändelse/samhällsinformation (ODR)
— Option: Utökat adressköp.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60160000 Posttransport på väg, 64100000 Post- och budtjänster, 64121100 Postutdelning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen