311611-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Limhamn: Programvara för transaktionsbehandling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Betalningslösningar för parkeringsavgifter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Malmö.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Inbjudan om anbudsansökan avser möjligheten att lämna anbud i kommande Upphandling avseende betallösningar för parkeringsavgifter.
Syftet är att erbjuda parkören (den som betalar parkeringsavgiften), en enkel lösning för att betala sin parkeringsavgift utan att gå till biljettautomat samt att betalning endast sker för faktisk parkeringstid utan extra kostnad.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48217000 Programvara för transaktionsbehandling, 30144400 Automatisk avgiftsbetalning, 48000000 Programvara och informationssystem, 48110000 Programvara för kassasystem, 63712400 Parkeringstjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner