Mörbylånga kommun upphandlar via byggkoncession uppförande och drift av nytt biogastankställe i 15 år. Lokalisering är på handelsområdet, Brofästet Färjestaden, på privatägd mark.
Kommunen har via Klimatklivet erhållit bidrag från naturvårdsverket och avser överlåta bidraget till antagen anbudsgivare.
Bedömd byggkostnad för tankstället uppgår till ca 10 miljoner kronor (SEK). bidraget omfattar ca 6,3 miljoner kronor (SEK).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45213350 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till olika transportsätt, 45231200 Anläggningsarbete för olje- och gasledningar, 45236000 Markanläggning, 45262300 Betongarbeten, 45333000 Gasinstallationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen