311650-2020 - KonkurrensutsättningSverige-ÅKERSBERGA: Övervakningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster och tilläggstjänster
Referensnummer: 2020-02
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79714000 Övervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar grundläggande tjänstebehov av bevakningstjänster till Österåkers kommun och Armada fastighets AB verksamheter, områden och fastigheter samt övriga bevakningstjänster som kan komma att avropas under avtalstiden när behov uppstår.
Upphandlingens syfte är att säkerställa beställarens behov av bevakning och målet med upphandlingen är ett kostnadseffektivt avtal där upphandlad leverantör tillsammans med upphandlande myndigheter arbetar för att öka säkerheten överlag i kommunen. Leverantören har därför en viktig roll i beställarnas säkerhetsarbete för att förebygga, begränsa och åtgärda oönskade händelser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget som upphandlingen omfattar ska ske inom Österåkers kommun