311660-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Framtagande av en fastighetsutvecklingsplan för Universitetssjukhuset Örebro, Karlskoga lasarett och Lindesberg lasarett.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro län.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Region Örebro län har behov av en långsiktig plan för hur det befintliga fastighetsbeståndet på sjukhusen kan utvecklas. Fastighetsutvecklingsplanen ska ge en inriktning för successiv, etappvis förnyelse eller avveckling av byggnader som ingår med goda funktionsmässiga samband, extern och intern logistik samt en god patient- och arbetsmiljö. Planen ska sträcka sig till 2030. Uppdraget omfattar även en framtidsvision med ett tidsperspektiv om 30 till 50 år.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner