311685-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Landskapsarkitektur
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsultuppdrag inom landskapsarkitektur – 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen syftar till att säkerställa Trafik- och Fastighetskontorets samt sju av Stockholms stadsdelsförvaltningars behov av tekniska konsulttjänster inom landskapsarkitektur, AMA-beskrivningar, projekteringsledning samt kalkyl och växtbesiktning.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71420000 Landskapsarkitektur, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.