311726-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Totalentreprenad om- och tillbyggnad LEA Office One
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelTotalentreprenad om- och tillbyggnad LEA Office One
BeskrivningSwedavia AB inbjuder här till anbudsansökan avseende "Totalentreprenad om- och tillbyggnad LEA Office One ". Projektet avser ombyggnation och anpassning av Arlanda Byggnad 990, även benämnd Office One. Byggnaden är uppförd med en totalyta om cirka 20 000 kvm BTA (bruttoyta) och är fördelad enligt följande: • Lågdel (Rektangeln): 7 våningar ovan mark. • Högdel (Romboiden): 9 våningar ovan mark. • Källare: ytor under mark. Skeden/Faser: Projektet genomförs i två (2) skeden: • Skede 1 Fortsatt projektering, verifiering och optimering av tidplan och kalkyler samt riskeliminering (i ABK-09). • Skede 2 (Option) - Detaljprojektering, utförande och överlämnande (i ABT-06). Upphandlingstider: I dagsläget bedrivs upphandlingsprocessen enligt följande tidsplanering: • Sista dag för anbudsansökan: 2025.06.15 • Meddelande om urval: 2025.06.20 • Förfrågningsunderlag utsänds till kvalificerade samt utvalda anbudssökande: 2025.06.20 • Anbudstidens utgång: 2025.09.01 • Tilldelningsbeslut: 2025.09.22 • Avtalsteckning: 2025.10.03
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114280:Lot:1