Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Förvaltare till elportfölj, Inköp Gävleborg.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Hudiksvall.
Nuts-kodSE313 Gävleborgs län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen avser portföljförvaltning samt tjänster knutna till portföljförvaltning och fakturaadministration av elavtal till Hälsinglands kommuner samt kommunernas bolag. Den totala volymen uppgår till ca 110 GWh per år fördelat på ca 2 200 uttagspunkter.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
09310000 Elektricitet
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.