311770-2019 - KonkurrensutsättningSverige-HISINGS BACKA: Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av flerbostadshus, Litteraturgatan
Referensnummer: 2017-0066
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmänt om projektet
Beställaren inbjuder att lämna anbud på projektet nybyggnation av flerbostadshus på Litteraturgatan kvarter 11 där vi ska bygga mellan 50 till 60 lägenheter och ca 3600 kvm BOA utifrån detaljplanens bestämmelser. Inflyttning beräknas ske oktober 2022.
Kvarter 11 är en del i utbyggnaden av Litteraturgatan som består totalt av 11 kvarter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261310 Plåtslageri, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331210 Installation av ventilation, 45431000 Golv- och plattläggning, 45432110 Golvläggning, 45442100 Målning, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen