See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transkutana koldioxidmätare
Beskrivning: Upphandlingen omfattar transkutanmätare och sensorer med tillhörande förbrukningsmaterial till Region Västerbottens verksamheter, i huvudsak till Neonatal-IVA vid Norrlands Universitetssjukhus (anbudsområde 1) och Barnrespiratorteamet, Andningsenheten (anbudsområde 2). Följande efterfrågas som option: Serviceavtal, teknisk utbildning och tillbehör såsom rullstativ och transportväska. Under avtalstiden kan det eventuellt bli aktuellt för andra av regionens verksamheter, t.ex. ett fåtal intensivvårdsavdelningar och operationsverksamheter att också införskaffa sådana transkutanmätare som efterfrågas i anbudsområde 1.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Transkutan koldioxidmätare, standard
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92028:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Transkutan koldioxidmätare, kan kopplas isär utan behov av omkalibrering
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92028:Lot:2