311833-2016 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förmånsportal.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
KTH konkurrerar om de bästa medarbetarna både inom Sverige och internationellt. Vår personal är avgörande för vår fortsatta framgång, KTH vill därför erbjuda attraktiva arbetsvillkor och förmåner.
KTH vill därför upphandla en molntjänstbaserad förmånsportal där vi kan erbjuda olika former av förmåner exempelvis friskvård, brutto- och nettolöneförmåner, löneväxling och ersättning för läkemedel och sjukvård. Genom en molntjänstbaserad förmånsportal vill KTH synliggöra och förenkla administrationen för våra medarbetare när det gäller förmåner och kvittohantering. KTH vill även tillsammans med Leverantören utveckla och förändra förmånsutbudet med tiden.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 48000000 Programvara och informationssystem, 48800000 Informationssystem och servrar, 48810000 Informationssystem, 72300000 Datatjänster, 72700000 Datanätstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.