311919-2021 - ResultatSverige-Karlskoga: Ut- och tillbyggnadsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nobelhallen
Referensnummer: 2020-057
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Om- och tillbyggnad av Nobelhallen i Karlskoga. Entreprenaden omfattar allt arbete och alla tjänster som erfordras för en fullt färdig och fungerande produkt, i enlighet med de handlingar som framgår av förfrågningsunderlaget, se AFB.22 och AFB.23.
Entreprenaden omfattar arbeten så som utbyte av tekniska system (El, Tele, VS, Vent, Rör, Styr och kyla), renovering av befintlig fastighet (byggnad), utbyggnad av fastighet (byggnad) med grundläggning för denna, markarbeten till grundläggning av fastigheten (byggnaden) samt parkeringen, asfaltering och nybyggnad av en vaktmästarbyggnad. Mer information finns i förfrågningsunderlaget
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45212223 Byggnation av vintersportanläggningar, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45442100 Målning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar allt arbete och alla tjänster som erfordras för en fullt färdig och fungerande
Produkt, i enlighet med de handlingar som framgår av förfrågningsunderlaget, se AFB.22 och AFB.23.
Entreprenaden omfattar arbeten så som utbyte av tekniska system (el, tele, VS, vent, rör, styr och kyla), renovering av befintlig fastighet (byggnad), utbyggnad av fastighet (byggnad) med grundläggning för denna, markarbeten till grundläggning av fastigheten (byggnaden) samt parkeringen, asfaltering och nybyggnad av en vaktmästarbyggnad.