311989-2023 - ÄndringSverige-Norrköping: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skydds- och arbetskläder
Referensnummer: 23-00160
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar funktions- och skyddskläder till Sjöfartsverkets personal inom olika verksamheter. Användningen av plaggen sker därmed i en rad olika miljöer där yrkesgrupperna verkar. Verksamheter där plaggen används är exempelvis Båtmanstjänst, Lotsning, Isbrytning, Farledsteknik, Helikopterbesättning, Helikopterunderhåll, Rederitjänster, bygg-, och teknikertjänster, olika typer av servicetjänster m.fl.