2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal gräv – mindre uppdrag
Beskrivning: Beställaren avser att upphandla ramavtal för grävtjänster för mindre uppdrag. Ramavtalet omfattar grävtjänster, maskiner inklusive förare för förläggning av el och fiber. Upphandlingen genomförs med ett förhandlat förfarande i två steg. Förfarandet innebär att alla leverantörer får ansöka om att få delta i upphandlingen genom att lämna de uppgifter som Beställaren begär för kvalificering. Begärda uppgifter framgår av denna ansökningsinbjudan.
Intern identifierare: 24/5
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45232200 Arbeten för kraftledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Ramavtal gräv - mindre uppdrag