312062-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kiruna: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning Norra 1, Norra 2, Södra 3 Kommunala fastigheter och Kilen 5 KBAB
Referensnummer: 2022/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser att på entreprenad utföra snöröjning, bortforsling av snö, halkbekämpning, hyvling samt upptagning av sand på Kiruna kommuns fastigheter i Kiruna C område Norra 1 , Norra2 och Södra 3, samt Kiruna bostäders fastighet Kilen 5.
Anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på ett eller flera snöröjningsområden. Beställaren kommer att teckna avtal med en eller flera entreprenörer. Dock kommer avtal endast att tecknas med en entreprenör per snöröjningsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast, 14212000 Granulat, stenflis, stenpulver, bokad sten, grus, krossad sten, stenblandningar, sandblandningar och övrig ballast, 45233141 Väghållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektets läge
Fastigheterna är belägna i:Kiruna C
Omfattning
Entreprenaden är uppdelad i flera snöröjningsområden, omfattningen framgår av kartunderlagen. Anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på ett eller flera snöröjningsområden. Beställaren kommer att teckna avtal med en eller flera entreprenörer. Dock kommer avtal endast att tecknas med en entreprenör per snöröjningsområde.
Generellt gäller att uppdraget ska utföras på ett sådant sätt att snö inte förhindrar framkomligheten på bostadsområden samt kommunala fastigheter. I kravspecifikationen framkommer ytterligare beskrivning hur uppdraget ska utföras.