Upphandlingen avser ramavtal för främst asfaltsbeläggning, underhåll/driftsarbeten. Anläggningsarbeten och vägmarkeringsmålning förekommer i begränsad omfattning. Vissa mindre nyanläggningar kan förekomma men vid större arbeten kommer UM att göra separata upphandlingar.
För entreprenaden gäller Allmänna bestämmelser för byggnads-, anläggnings- och installationsentreprenader (AB 04).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten, 45233141 Väghållning, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45233221 Vägmarkeringsarbeten, 45233251 Nybeläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen