3121-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Färskt kött exklusive fågel
Referensnummer: 2022/4516
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för köp och leverans av livsmedel avseende färskt kött exklusive fågel till Landskrona stad.
Föregående år var volymen ca 850 000 kr. För kommande avtalsperiod uppskattar UM att volymen kommer att uppgå till ca 1,1 mkr per år.
UM (Upphandlande Myndighet) lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15110000 Kött, 15130000 Köttvaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Föregående år var volymen ca 850 000 kr. För kommande avtalsperiod uppskattar UM att volymen kommer att uppgå till ca 1,1 mkr per år.UM (Upphandlande Myndighet) lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 5 000 000 kr. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Ramavtalet avser gälla under 4 år, förutsatt att inga oförutsedda händelser sker. Från det att ramavtalet har löpt i 1 år, kan Landskrona stad komma att säga upp ramavtalet med sex månaders uppsägningstid. När ramavtalet löpt i 4 år löper det ut utan föregående uppsägning.Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
AvgränsningBeställande enheter: Större enheter/tillagande enheter i staden kommer beställa från detta avtal. Mindre enheter/mottagarenheter (ex omsorg och skolor) kommer beställa chark och köttprodukter från Landskrona stads Livsmedelavtal av huvudsortiment för att minska leveranser till UMs lokaler. Beställande enheter och antalet leveransadresser framgår av Bilaga 6 Beställande enheter och leveransadresser. Landskrona stad har även ett befintligt avtal avseende köp och leverans av livsmedel i konsumentförpackningar med leverans till olika enheter inom staden, avsikten är att tillhandahålla livsmedel inklusive färsk chark och kött i portionsförpackning till mindre enheter och sällanbeställare. Se "Bilaga 6 - Beställande enheter och leveransadresser".