Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Schakt- och transporttjänster Utförandeentreprenad
Referensnummer: SBB2018-345
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Utförandeentreprenader av schakt- och transporttjänster med utökade tjänster: arbetsledning, Bas-U och hyra av fordon.
Avrop sker utifrån specifikt behov vid tillfället.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 45112000 Grävning och schaktning, 60100000 Vägtransporter, 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare, 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utförandeentreprenader av schakt- och transporttjänster med utökning gällande arbetsledning, Bas-U och hyra av fordon.
Upphandlingen avser ramavtal.
Avtalstiden avser 2 år med rätt för beställaren att förlänga avtalet 1 + 1 år. Om uppsägning inte görs av beställaren i god tid, förlängs avtalet automatiskt. Maximal avtalstid är 4 år. Startdatum beräknas till 1.1.2019
Sista dag för mottagande av anbud är 30.8.2018