Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av e-arkiv
Referensnummer: 2021-24119
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72252000 Dataarkivering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tillhandahållande av system för långtidsbevarande av information (e-arkiv). Systemet ska installeras tillsammans med leverantören och driftas on-premise av Säkerhetspolisen och alltså inte vara en molnlösning. Därtill omfattas upphandlingen av konsultstöd för implementation av systemet samt initial utbildning i systemet samt uppgraderingar och överföringar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48100000 Programvara för särskild industri, 72212780 Programvaruutvecklingstjänster för system-, lagrings- och innehållshantering, 72250000 System- och stödtjänster, 72310000 Behandling av data
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen