2. Förfarande
Förfarande
Titel: Medicinska simulatorer - Dynamiskt inköpssystem
Beskrivning: Region Östergötland bjuder in till ett dynamiskt inköpssystem (DIS) för medicinska simulatorer inom följande kategorier: 1. Basala dockor 1.1. HLR-dockor 2. Avancerade patientdockor 2.1. Akutsjukvård 2.2. IVA/anestesi 2.3. Övriga avancerade patientdockor 3. Specialiserade dockor 3.1. Förlossning/obstetrik 3.2. Pediatrik (barn/spädbarn) 3.3. Geriatrik 3.4. Trauma/katastrof 3.5. Övriga specialiserade dockor 4. Procedurtränare 4.1. Luftvägshantering 4.2. Injektion/IV/IO 4.3. Kirurgiska basmoment 4.4. Ultraljudsguidade procedurer 4.5. Modeller för KAD-träning 4.6. Övriga procedurtränare 5. Medicinska simulatorer (system och plattformar) 5.1. Kirurgiska simulatorer 5.2. Artroskopisimulatorer 5.3. Laparoskopisimulatorer 5.4. Endoskopisimulatorer 5.5. Bronko-/gastroskopisimulatorer 5.6. TEE/TTE simulatorer 5.7. Övriga simulatorer 6. Kliniska träningssimulatorer 6.1. Patientmonitorering 6.2. Digitalt stöd 6.3. Digitala scenarioplattformar 6.4. Audiovisuella system
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131047:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning