312176-2021 - ÄndringSverige-Vänersborg: Anläggningsarbete för vattenprojekt
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad i partnering: Skredsäkring av Vargöns hamn
Referensnummer: SBN 2021/140
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
II.1.4.
Kort beskrivning
Vänersborgs kommun söker i och med denna upphandling en samarbetspartner som ska leda arbetet med att designa, projektera och genomföra entreprenaden tillsammans med beställaren och vara med och skredsäkra området Vargöns hamn. Arbetet bedöms påbörjas under hösten 2021.