See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kostdatasystem, System för egenkontroll samt System för upphandling och uppföljning av livsmedel
Beskrivning: Region Halland upphandlar digitala systemstöd för att utveckla och effektivisera måltidsverksamheten, med fokus på näringsriktighet, kostnadseffektivitet och hållbarhet. Upphandlingen omfattar tre delområden: 1. Kostdatasystem – stöd för planering, produktion, beställning och uppföljning av måltider. Systemet ska hantera livsmedels- och näringsdata samt användas för recept, menyer, produktionsplanering, märkning och uppföljning. 2. System för egenkontroll – stöd för planering, genomförande och uppföljning av egenkontroller enligt lagstiftning, praxis och interna rutiner, inklusive avvikelsehantering och riskbedömning. 3. System för upphandling och uppföljning av livsmedel – stöd för processen från upphandlingsunderlag till löpande uppföljning och hantering av statistik gällande avtal, sortiment, nyckeltal och kostnadsutveckling.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kostdatasystem
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120562:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: System för egenkontroll
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120562:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: System för upphandling och uppföljning av livsmedel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120562:Lot:3