Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny vårdbyggnad Ljungby
Referensnummer: 22RGK1149
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kronoberg upphandlar ett arkitektteam för projektet ny vårdbyggnad i Ljungby. Ett arkitektteam med sjukhuserfarenhet som arbetat med projektering i nära samarbete med berörda vårdverksamheter.
Den nya vårdbyggnaden beräknas omfatta 17 650 m2 BTA högintensiv vård med försörjning och teknik. Byggnaden planeras i 7 våningar, varav 6 våningar över mark.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen