Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Learning Management System.
Referensnummer: UH-2016-389
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV har under de senaste åren genomgått en stor förändring i verksamheten, numerär och geografisk. Antalet medarbetare har stigit till 3 200 medarbetare, främst till följd av verksamhetsövergångar i de nämnda tillkomna verksamheterna från vår huvudkund Försvarsmakten. Denna förändring i verksamhet innebär vidare att vi har många medarbetare som inte kan vara borta från verksamheten i den utsträckning som resor och lärarledda utbildningar innebär. Vilket medför att FMV är i behov av ett nytt LMS system.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen