312244-2025 - Resultat
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Omhändertagande av farligt avfall
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelOmhändertagande av farligt avfall
BeskrivningEntreprenaden omfattar organisation av insamling av farligt avfall i Boxholm, Mjölby, Motala, Vadstena, Ydre och Ödeshögs kommuner enligt vid varje tillfälle gällande Miljöbalk (1998:808), Avfallsförordning (2020:614, eller eventuell kommande författning som ersätter denna) och övrig svensk lagstiftning. Entreprenaden avser ej insamling av olja från oljeavskiljare, tryckimpregnerat virke, elavfall (med undantag av ackumulatorblyskrot) eller farligt avfall där omhändertagande ingår i inköpet av produkten. Entreprenören ombesörjer lastning, transport, sortering, klassificering, framtagande av transportdokument och vidaretransport till godkänd slutbehandlingsanläggning. Entreprenör ombesörjer rapportering till naturvårdsverkets avfallsregister (enligt NFS 2020:5 eller eventuell kommande författning som ersätter denna).
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106324:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall, 90510000 Avfallshantering, 90500000 Avfallstjänster