312260-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Upphandling av kundinformationssystem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av kundinformationssystem
BeskrivningBeställaren avser att upphandla ett kundinformationssystem, senare kallat KIS-system, eller systemet för nyttigheterna elnät, elhandel, fjärrvärme, fjärrkyla, miljötjänster, vatten/avlopp och fibernät. Upphandlingen avser Kundinformationssystem inklusive leverans-, support-, och underhållsavtal samt tjänster för installation, konvertering, parametersättning, utbildning och driftsättning.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100104:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72300000 Datatjänster