Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Handverktyg och verkstadsförnödenheter inkl. personlig skyddsutrustning
Referensnummer: 2019-12142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 43800000 Verkstadsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården upphandlar ramavtal för leverans av handverktyg (maskindrivna och handdrivna), verkstadsförnödenheter och personlig skyddsutrustning till Kriminalvårdens verksamhetsställen. Kriminalvården avser att teckna ramavtal med en ramavtalsleverantör. Som ramavtalsleverantör ingår det även att upprätta ett bassortiment anpassat för Kriminalvårdens verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35113400 Skydds- och säkerhetskläder, 42600000 Verktygsmaskiner, 44510000 Verktyg, 44511000 Handverktyg, 44512000 Diverse handverktyg
II.2.4.