Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggarbeten - Söderhamns kommun, Bollnäs kommun, Ovanåkers kommun, Faxeholmen AB, Söderhamn Nära AB, Söderhamn Elnät AB, Älvkarleby kommun och AB Älvkarlebyhus
Beställarna har för avsikt att teckna ramavtal med med max fem (5) leverantörer per anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44230000 Byggnadssnickerier, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragen består av planerade och oplanerade byggarbeten inom Beställarens fastighetsbestånd.