312332-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Renovering av byggnader
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggnadsantikvarisk entreprenör Helsingborg.
Referensnummer: 333/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262690 Renovering av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett ramavtal för byggnadsantikvariska entreprenad tjänster.
Exempel på uppdrag kan vara läggning av spåntak, halmtak, lagning/renovering av murar, invändig renovering som ska hanteras varsamt, målning och tapetsering, underhåll och reparation, arbeten som omfattar väggar, golv, tak, portar och dörrar.
Byggnaderna som berörs kan vara byggnadsminnesmärkta, Q/q-märkta. Exempel på berörda kulturfastigheter är Sofiero, Fredriksdals friluftsmuseum, Jacob Hansens hus m.m.
Entreprenören ska förutom att genomföra entreprenader även bistå beställaren med kalkylering för aktuella arbeten utan att beställaren förbinder sig att därefter beställa arbetet av entreprenören. Entreprenören ska genomföra konsultativa utredningar enligt beställarens önskemål samt bistå vid upprättande av vård- och underhållsplaner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262690 Renovering av byggnader, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 71315000 Byggnadsteknik, 71315100 Byggnadsmaterialrådgivning, 71326000 Kompletterande byggnadstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 92522000 Konservering av historiska platser och byggnader, 92522100 Konservering av historiska platser, 92522200 Konservering av historiska byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen