312335-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Installation av larmsystem och antenner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsskötsel och underhåll av brand och sprinkler.
Referensnummer: 106/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar anläggningsskötsel av:
— automatiska brandlarm,
— utrymningslarm integrerade i automatiska brandlarm,
— styrfunktioner och funktionskontroll av utrustningar kopplade till automatisk brandlarm som t.ex.:
— brandgasventilation,
— rökluckor,
— rökfönster,
— brandgardiner,
— lokala utrymningslarm vilka ej är kopplade till SOS,
— utrymningslarm med talat meddelande,
— sprinkleranläggningar,
— branddörrar med central stängning.
Upphandlingen omfattar även årligt underhållsarbete inklusive anläggarfirmas kontroll.
Uppdraget ska utföras enligt senaste utgåvan av:
— SBF 110 Regler för brandlarmanläggning,
— SBF 120 Regler för automatiskt vattensprinklersystem,
— SBF 502 Regler för utrymningslarm med talat meddelande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45343100 Brandsäkringsarbeten, 45343230 Installation av sprinklersystem, 50000000 Reparation och underhåll, 50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen