312377-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Strömstad: Ledade lastbilar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Treaxlad lastbil med lastväxlare 2021
Referensnummer: MBN 2021-1592
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34133000 Ledade lastbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Räddningstjänsten i Strömstad kommun har för avsikt att köpa ett fabriksnytt treaxligt chassi för lastväxlarfunktion och lastväxlarflak med tank och brandpump. I huvudsak för vattentransport men även med möjlighet för andra funktionsflak.
Upphandlande Myndighet
Upphandlande myndighet är:
Strömstads kommun org.nr. 212000-1405.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144200 Beredskapsfordon, 34144210 Brandfordon, 34144212 Brandbilar med vattentank
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte och omfattning
Strömstads kommun inbjuder anbudsgivare, nedan kallad Leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag och bilagor.
Upphandlingen omfattar att tillgodose Räddningstjänstens behov av en Lastbil med lastväxlare samt lastväxlarflak med tank och brandpump.
Användningsområde: i huvudsak för vattentransport.
Mer detaljerad information framgår under Kap 2 Kravspecifikation.
För sent inkommit anbud kommer inte att prövas.