31238-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av forensisk minneschipläsare (MTKII)
Referensnummer: A626.088/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Förhandlat förfarande utan föregående annonsering vid tilldelning av kontrakt, föremålet för upphandling kan fullgöras endast av en leverantör, Netherlands Forensic Institute (NFI). Avser köp av forensisk läsare av minneschip kallad NFI Memory toolkit II (MTKII), en kombinerad hård- och mjukvarulösning.
NFI äger de immateriella rättigheterna till varan och är den enda part som försäljer denna i världen. MTKII är den enda varan av sitt slag som uppges vara kompatibel med annan befintlig och beställd utrustning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32270000 Digital överföringsutrustning, 32260000 Utrustning för dataöverföring, 30230000 Datorrelaterad utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Forensisk läsare av minneschip kallad NFI Memory toolkit II (MTKII), en kombinerad hård- och mjukvarulösning. Innehållande följande utrustning:
• MTKII extended edition med intermediate boards 15x15, 19x19, 24x24, och Top boards + adapters 0.5 mm 15x15, 0.8 mm, 24x24 0.65 mm + Dedicated BGA153-169 0.5 mm eMMC/eSD/moviNAND board + adapter + TSOP 56 board + adapters + accessory set + 3 short circuit adapters + 4 SAMTEC board to board connectors
• MTK II Separate kit, Top board + adapter 0.75 mm
• MTK II Separate kit, Intermediate board 27x27, Top board + adapter 0.5 mm 30x30
• MTK II Separate kit, Combi board: Top board and intermediate board in one, Booster board with 2x DIL48 and header pins + power cable
• MTCK II Separate kit, Combi board: Top board and intermediate board in one, Dedicated BGA162 0.5 mm, eMMC/eSD/moviNAND board + adapter + power cable.
Polismyndigheten bedömer att konkurrens vid köp av aktuell vara forensiska minneschipläsren MTKII inte kan uppnås på grund av tekniska skäl (jfr 6:14 p. 2 LOU) såväl som att faktisk ensamrätt föreligger enligt 6:14 p. 3 lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlande myndighet får använda förhandlat förfarande utan föregående annonsering (direktupphandling) vid tilldelning av kontrakt, om det som ska upphandlas på grund av tekniska skäl samt ensamrätt kan fullgöras endast av en viss leverantör. Undantaget från annonseringsskyldighet kan endast tillämpas om upphandlande myndighet på objektiva grunder kan konstatera att det endast finns en leverantör som kan fullgöra kontraktet. Polisen har efter en intern utredning funnit att endast NFI kan tillhandahålla MTKII med specificerade komponenter.