Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Till- och ombyggnad för cyklotronanläggning vid O-huset USÖ
Referensnummer: 19RS9533
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Regionservice fastigheter projekterar en till-och ombyggnad för en cyklotronanläggning med tillhörande radiokemienhet samt lokaler för ytterligare en PET/CT-kamera. Projektet är beläget i och vid O-huset, USÖ och upphandlas som en totalentreprenad med partnering
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45215140 Byggnation av sjukhusinrättningar, 45215143 Byggnation av rum för röntgendiagnostik, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen