312465-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Säffle: Avfallstunnor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av avfallskärl och avfallssäckar
Referensnummer: TFNSÅ 2020-36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44616200 Avfallstunnor
II.1.4.
Kort beskrivning
Säffle kommun/Teknik och Fritids Nämnden avser upphandla avfallskärl, avfallssäckar och insatssäckar till renhållningen enligt upphandlingsdokumeten.
Delat anbud, vilket gör att att det går att lämna anbud på antingen bara avfallskärl, eller avfallsäckar eller insatssäckar, eller på flera grupper.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avfallskärl med hjul
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44616200 Avfallstunnor, 39221220 Kärl
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Storlekarna;
Avfallskärl
Gröna kärl för restavfall av storlekarna 140 l, 190 l, 240 l, 370 l och 660 l
Bruna kärl för matavfall 140 l och 190 l (ventilerade och med mellanbotten)
Avfallssäckar:
Röda säckar med volymen 160 l
Blå säckar med volymen 160 l
Gröna säckar med volymen 160 l
Insatssäckar för avfallskärl med volymen 370 l
Insatssäckar för avfallskärl med volymen 660 l
Lock, reservdelar och kärltillbehör
Del nr: 2
Avfallssäckar
Del nr: 3
Insatssäckar
Del nr: 4