31247-2019 - PlaneringSverige-Lerum: Hälsovårdstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Marknadsundersökning - hospiceplatser
Referensnummer: 19/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lerums kommun kommer under vinter/vår 2019 att genomföra en upphandling av hospiceplatser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den kommande upphandlingen avser hospiceplatser. Med hospice avses speciell palliativ vård i livets slutskede som ska tillgodose fysiska, psykiska, sociala och existentiella behov.
Med denna annons vill kommunen bjuda in leverantörer att delta i en marknadsundersökning inför upphandlingen. Genom marknadsundersökningen vill kommunen utreda vilka aktörer och tjänster som finns på marknaden och hur den kommande upphandlingen skulle kunna utformas. Se mer information och instruktioner för anmälan i inbjudan till marknadsundersökning.
Denna annons är inte en annons om upphandling eller anbudsförfrågan. Deltagandet i marknadsundersökningen är inte en förutsättning för att kunna delta i den kommande upphandlingen.