312505-2020 - ÄndringSverige-Eskilstuna: Byggnadsanläggning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Eskilshem 4:7 & 4:8 Eskilstuna. Nybyggnation bostäder och förskola
Referensnummer: 20/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av flerbostadshus med 189 lägenheter, en genomensam lokal, övrga lokaler, tekniska utrymmen, parkeringsgarange samt nygbyggnation av förskola med 4 avd för 80 barn, ett tillagningskök samt utemiljö.
Objektet är beläget i kvarteret Eskilshem 4:7 & 4:8, Eskilstuna.
Adress: Alfeltsgatan 10 / Klostergatan / Kyrkogårdsgatan