312530-2022 - ResultatSverige-Karlstad: Skogstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arboristtjänster
Referensnummer: KS-UH/2022:4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för skog- och trädvårdstjänster inom kommunen.
Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal för att tillgodose kommunens behov av arboristtjänster och andra kringarbeten runt träd.
Arboristtjänster för besiktning, konsultation, beskärning, avancerad nedtagning av träd, gallring och sektionsfällning.
Hälso- och riskbedömning av träd inkl diagnos av sjukdomsangrepp.
Inventering av träds position, sort, art och ålder
Stubbfräsning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77200000 Skogstjänster, 77210000 Skogsavverkning, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77300000 Trädgårdstjänster, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avser Arboristtjänster för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden.