Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utskriftstjänst Hälsingekommunerna
Referensnummer: 8671
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Printupphandlingen tillgodoser Hälsingekommunerna (Bollnäs, Hudiksvall, Ljusdal, Nordanstig, Ovanåker och Söderhamn) och dess kommunala bolag med ett ramavtal för hyra/köp av multifunktionsskrivare (allt från små bordsskrivare till stora golvskrivare med stor kapacitet).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30232100 Skrivare och kurvskrivare, 30232130 Färgskrivare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen