312756-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Borås: Fartygsmodeller
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn Hårdskummad cellplast för modelltillverkning
Referensnummer: 2349-01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34999420 Fartygsmodeller
II.1.4.
Kort beskrivning
RISE behöver upphandla en leverantör gällande cellplats för modelltillverkning av lättviktsmodeller för hydrodynamisk testning i bassäng. RISE och dess kunder ställer stora krav på materialet då det är av största vikt vid testning av fartygsmodellerna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19520000 Plastprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar cellplats för modelltillverkning av lättviktsmodeller för hydrodynamisk testning i bassäng. Materialet har utvecklats i över 20 år tillsammans med befintlig leverantör.
RISE arbetar kontinuerligt med att hitta alternativt likvärdigt material.
I nuläget undersöker vi ett material som bygger på återvunna PET-flaskor och bedömningen är att det kommer att ta oss åtminstone 1-2 år bara för att avgöra om det ens är möjligt att utveckla produkten till något som är användbart för oss.
RISE känner inte till ytterligare leverantörer med motsvarande produkter på marknaden.
RISE testar nya material, men i nuläget vet vi ej om de är acceptabelt. Vi har byggt en modell som 3d-skannats. Nästa steg blir fysiska tester i våra anläggningar under Q3-2023. Under Q2-2024 kommer vi att 3d-skanna ytterligare en gång för att detektera ev. krymp/formavvikelser i materialet. Hittills har vi haft en del problem som kommer att kräva processutveckling alt. modifiering av materialet.