312797-2026 - Resultat
Sverige – Ingenjörstjänster – Senior byggledare till projekt Bryggor & Uppställningsplatser, etapp 2
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSenior byggledare till projekt Bryggor & Uppställningsplatser, etapp 2
BeskrivningTill projekt Bryggor och Uppställningsplatser, etapp 2 söker vi nu en senior byggledare med gedigen erfarenhet av bygg- och anläggningsprojekt, för uppdrag i en flygplatsmiljö med höga krav på säkerhet, logistik och noggrann planering. Uppdraget innebär att verka i en komplex och verksamhetskritisk miljö, där koordination mellan entreprenörer, driftfunktioner och interna aktörer är avgörande för framdrift och säkerhet. Vi söker en strukturerad, kommunikativ person som är van att hantera flera intressenter parallellt. Trivs i en roll där du ligger steget före och ser helheten i komplexa projekt. Uppdraget kommer påbörjas den 1 december 2026 och pågå tills dess att projektet är genomfört och driftöverlämnat, vilket beräknas till 2029-02-05. Omfattningen är beräknas till 50-100% och under produktionen kommer närvaro på plats krävas 4-5dagar i veckan.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128293:Lot:1