312808-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Trycksaker och tillhörande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färgskanning och utskriftstjänst
Referensnummer: UH-2021-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Universitets- och högskolerådet (UHR) upphandlar ramavtal avseende Skanning och utskriftstjänst.
Upphandling avser två verksamhetsdelar:
• färgskanning av inkommande dokument, vilka kompletterar de anmälningar till högre utbildning som görs på www.antagning.se eller www.universityadmissions.se
• utskrift, kuvertering och distribution av meddelanden och beslut från antagningssystemet.
Inom ramen för antagningsprocessen ska leverantören öppna post samt bereda och skanna samtliga inkommande dokument. Inskannade dokument ska även lagras fysiskt för åtkomst.
Leverantören ska också skriva ut, kuvertera och distribuera de dokument som skickas till sökande via postleverantör under antagningsprocessen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79820000 Trycktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen