Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bergskross- & åsgrusprodukter
Referensnummer: TN 2020/3998
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland, Teknikförvaltningen, avser att upphandla sitt behov av bergskross- och åsgrusprodukter samt anläggningsjord. Produkterna ska användas vid vinterväghållning, lednings-, mark- och anläggningsarbeten och uppfylla de kvalitetskrav som framgår av Svenska AMA Anläggning 20.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Distrikt Söder
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 14211000 Sand, 14212110 Grus, 14212200 Stenmaterial, 14212210 Blandning av grus och sand
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser bergskross- och åsgrusprodukter samt anläggningsjord.
Del nr: Distrikt Norr