312817-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Motorfordon för godstransport
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kran- och tipplastbil
Referensnummer: 2021-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34130000 Motorfordon för godstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Kalmar kommun avser att upphandla 2 st Kran och tipplastbil, ref.nr: 2021-20. Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Visma TendSign senast den 10.9.2021 12:00.
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Omfattning
Beställaren avser att upphandla 2 st. kran- och tipplastbil enligt kravspecifikationerna bilaga 4 och 5.
Anbud kan lämnas på ett (1) eller flera av anbudsområdena nedan.
Anbudsområde 1: Kran och tipplastbil, kravspecifikation enligt bilaga 4
Anbudsområde 2: Kran och tipplastbil, kravspecifikation enligt bilaga 5
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34134000 Lastbilar med flak och tipptruckar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kalmar kommun avser att upphandla 2 st. kran och tipplastbil, ref.nr: 2021-20. Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
Kontaktpersoner
Kontaktperson för upphandlingen:
Namn: Zeljko Starcevic, upphandlare
Tfn: 0480454069
e-post: zeljko.starcevic@kalmar.se
Upphandlande myndighet
Avtalsform
Kontrakt där avtal kommer att tecknas med en eller flera leverantörer.
Upplysningar under anbudstiden
Leverantören ska ställa eventuella frågor om upphandlingen skriftligen via Visma TendSign. Inkomna frågor och svar meddelas via Visma TendSign.
Sista dag för frågor är 3.9.2021.
Obs!! um svarar inte på frågor under veckorna 28-33 på grund av semester
Kravspecifikation / tekniska specifikationer
Samtliga angivna ska-krav i upphandlingsdokument och bilaga 4 Kravspecifikation Kran och tipplastbil MBR342 och bilaga 5 Kravspecifikation Kran och tipplastbil LOR348, ska vara uppfyllda av leverantören. Registreringsnumren är bara till för att UM ska kunna hålla isär bilarna.
Utvärdering kommer att ske av de anbud som uppfyller samtliga obligatoriska krav och som lämnats av leverantörer som uppfyller kvalificeringskraven ovan. Beställaren kommer att anta det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet, baserat på det bästa förhållandet mellan pris och kvalitet. Beställaren kommer att ta hänsyn till nedan angivna utvärderingskriterier. Hur poängsättningen kommer att ske av de respektive kriterierna beskrivs nedan.
1. Anbudspris
2. Förarmiljö/arbetsmiljö
3. Underhåll
4. Teknisk standard
Vid utvärdering av anbuden kommer en utvärderingsmetod att tillämpas, där kriterier utöver pris åsätts ett ekonomiskt värde. Metoden innebär att erhålla betyg på kriterierna förarmiljö/arbetsmiljö, underhåll och teknisk standard, detta kommer att generera påslag på anbudspriset i enlighet med betygsskalan som anges nedan. Resultatet är anbudets utvärderingspris.
Anbudspris + erhållet prispåslag = utvärderingspris
Beräkningen av anbudets utvärderingspris görs enbart för att få fram det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet och innebär inte att beställaren kommer att betala ett högre eller lägre pris än det anbudspris som leverantören har angett i anbudet.
Leverantören ska ange ett fast pris i SEK, exklusive mervärdesskatt. Leverantörens samtliga kostnader ska ingå i priset, gäller även leveranskostnader.
Utvärdering kommer att ske enligt bifogad utvärderingsmodell, bilaga 6 och 7 Utvärdering Kran och tipplastbil. Det anbud som erhåller det lägsta utvärderingspriset vid utvärderingen är det ekonomiskt mest fördelaktiga och kommer att tilldelas avtalet.
Beställarens kontaktuppgifter för avtalet är:
Namn: Upphandlingsenheten, Kalmar kommun
Tfn: 0480- 45 00 00
e-post: upphandling@kalmar.se
Bilagor
Bilaga 1. Sanningsförsäkran
Bilaga 2. Undertecknande av anbud
Bilaga 3. Alos 05
Bilaga 4. Kravspecifikation MBR 342
Bilaga 5. Kravspecifikation LOR348
Bilaga 6. Utvärdering Kran och tipplastbil MBR342
Bilaga 7. Utvärdering Kran och tipplastbil LOR348
Bilaga 8. Utvärdering protokoll